Ocak 2018

Tsunami, 30.000 Kişinin Ölümüne Sebep Olmuştu

Bir deprem sırasında, deniz tabanının fay düzlemi boyunca yükselmesi tsunami dalgalarının oluşmasına yol açar. Tsunami dalgalarının deniz yüzeyindeki oluşumu, yer hareketlerinin deniz tabanında yol açtığı yükselme ya da alçalmadan kaynaklanır.

Ve Elektrik Böyle Keşfedildi...

Elektriğin tarihi elektrostatik kavramıyla başlar. Bu kavram sürtünme benzeri etkilerle cisimlerin elektrik yükü kazanması olarak tanımlanabilir. MÖ 7. yüzyılda Miletoslu Thales (Telıs) elektrostatik olayını ilk gözlemleyen kişidir (Bir yüzeye sürtülen sarı kehribar, çeşitli cisimleri çekmiştir.). Yine eski Hititlilerin ısıtılmış bazı kristallerin sıcak külleri çektiğini keşfetmiş oldukları bilinmektedir.

İlk Türk Uçağı ve Vecihi Hürkuş

Vecihi Hürkuş
Vecihi Hürkuş, Türk pilot. Havacılık tarihimizin önemli simalarından olan Hürkuş, uçak düşüren ilk Türk pilot olarak hafızalara kazınır. Bir süre esir düşer ama ilginç bir şekilde memlekete dönmeyi başarır. İlk Türk Sivil Tayyare Mektebi'ni kurar ve ikisi kız, toplam on iki öğrenci ile eğitim ve öğretime başlar.

Radyo Veronica

Birçok devlet, sınırları içerisindeki korsan radyo yayınlarını durdurmakta güçlük çekmezken, yayın teknolojisindeki gelişmeler sınırları ve yasal engelleri zorlamaya başlamıştır. Küçük bir gemiyle Avrupa'ya yayın yapan ve bir Hollanda radyosu oları Radyo Veronica,

II.Dünya Savaşının İlk Sahnesi Bir Radyo İstasyonudur

Tarih 31 Ağustos 1939, Almanya'nın Polonya sınırında yer alan Gleiwitz adlı küçük bir kasabada, bazı yerel programları ve Berlin'den yayın yapan Alman radyosunun yayınlarını aktaran bir radyo istasyonu bulunmaktadır.

Titanic ve Ulaşamayan Sinyaller

1912 yılında yaşanan ve "Titanic Faciası" olarak bilinen deniz kazası, gemilerde kullanılan iletişim sistemlerinin önemini ortaya çıkarmıştır. Bir dönemin uygarlık simgesi olarak sunulan Titanic'in batışında telsiz sistemlerinin verimsiz kullanımına ilişkin savlar, denizcilik sektörü için radyo dalgalarının anlamını gözler önüne sermiştir.

Gazetelerin Latin Alfabesine Geçişi

Cumhuriyetin ilanından sonra 1928 yılında Harf Devrimi yapılır. O yıllarda tüm ülkedeki gazetelerin toplam tirajı yaklaşık 30.000'dir; yani 1000 kişiye sadece 3 gazete düşmektedir. Okuryazar oranı % 5'tir.

Okullara Medya Okur Yazarlığı Dersi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve RTÜK tarafından imzalanan protokolle bu yıl ilköğretim okullarında seçmeli verilmesi planlanan, “Medya Okur Yazarlığı” dersinin, çocukların medyayı değerlendirmesinde etkili olacağı ancak, dersin müfredatının hazırlanması ve işlenmesi sırasında mutlaka iletişim fakültelerinden destek alınması gerektiği bildirildi.
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.