Eğitim Takvimi: 10 Ocak 2020

Neden sebze tüketmeliyiz? Biz insanlar, hepçil yapıda olduğumuz için hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklı gıdalarla beslenebiliyoruz. Vücudumuzun enerji gereksinimi için alması gereken protein, karbonhidrat ve yağların sağlıklı biçimleri sebzelerde bulunur. Sebzeler, vitamin ve mineraller bakımından da çok zengindir. Pek çok sebze, lif içeriğiyle sindirim dostudur.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Cuma, Ocak 10, 2020

Günün Sözü

Bir şeyi bilmek nasıl bir beceriyse onu öğretebilmek de bir beceridir. (Cicero)


Günün Kelimesi

Fabl: Kahramanları çoklukla hayvanlardan seçilen, sonunda ders verme amacı güden hikâyeler.


Günün Doğrusu

noSiluet | yesSilüet


Günün Atasözü

Acı patlıcanı kırağı çalmaz: Herhangi bir olumsuz duruma alışkın olan kimseyi benzer olumsuz durumlar etkilemez.


Günün Oyunu

Oyuncular arasından bir ebe ve saklamak için bir nesne seçin. Ebe dışarıya çıksın, seçtiğiniz nesneyi saklayın. Ebenin görevi bu nesneyi bulmaktır. Çocuklar, ebeyi nesneye yaklaştığında "sıcak" uzaklaştığında ise "soğuk" diyerek yönlendirsinler.


Günün Değeri

Bayat Türkmen Kilimi-Afyonkarahisar
Usta dokuyucular tarafından kökboyası ile boyanmış kirmanla eğrilerek elde edilen, renkleri koyu ve mat olan, yıkandıkça ve kullanıldıkça parlaklaşan, ışığa karşı dayanıklı kaliteli yün iplerle ve elle dokunan kilim.


Günün Önerisi

Çocuğunuzla iletişim yollarını her daim açık tutarsanız çocuğunuz yaşadığı kaygı ve korkularını sizinle daha rahat paylaşmaya başlar. Siz, ondan gelen mesajlara kapıyı araladıkça bilin ki onun size açılması daha kolay olacaktır. Çocuğunuz yaşadığı, deneyimlediği ya da hissettiği herhangi bir şeyi anlattığında hemen eleştirmek, yorum yapmak ve yargılamak yerine daha fazla soru sorup konuyu daha derin anlatmasını sağlamak paylaşımınızı artıracaktır.


Günün Çözümü

Çocuğunuza Yenilgiyi Kabul Etme Konusunda Yardımcı Olmak İçin:
• Hata yapmanın, öğrenmenin bir parçası olduğunu çocuğunuza açıklayın.
• "Sen zaten sakarsın.", "Hiçbir işi doğru yapamazsın." gibi olumsuz geri bildirimler yerine, "Bunu bu şekilde yapmak, sana yardımcı olabilir." gibi çocuğun kişiliğine yönelik değil, davranışına yönelik geri bildirim verin.
• Çocuğunuzun başarısını sonuca göre değerlendirmek yerine, süreçteki çabalarını fark edin ve çabanın önemini onunla konuşun ki çalışma değeri kazansın.


Günün Nedeni

Neden sebze tüketmeliyiz?
Biz insanlar, hepçil yapıda olduğumuz için hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklı gıdalarla beslenebiliyoruz. Vücudumuzun enerji gereksinimi için alması gereken protein, karbonhidrat ve yağların sağlıklı biçimleri sebzelerde bulunur. Sebzeler, vitamin ve mineraller bakımından da çok zengindir. Pek çok sebze, lif içeriğiyle sindirim dostudur.

Duygusal zekâ neden önemlidir?
Duyusal zekâ bireylerin dışa dönük davranışlarında rol oynayan zekâdır. İnsanların birbirleri ile olan iletişimleri, birlikte çalışabilmeleri, zorlukları aşmaları ve problemleri çözüme ulaştırmaları duygusal zekâlarının yüksek olması ile ilgilidir. Ayrıca duygu durumlarının kontrolünde, kariyer hedeflerinin gerçekleştirilmesinde, hayal kırıklıkları ile başa çıkılmasında da duygusal zekânın önemli rolü vardır.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.