Eğitim Takvimi: 11 Ocak 2020

Antibiyotikleri neden sık sık kullanmamalıyız? Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlarda doktorlar tarafından reçete edilen ilaçlardır. Benzer belirtileri gösterdiğimiz hastalıklarda doktora gitmeden antibiyotik kullanmak yanlıştır. Doktorlar, antibiyotikleri hastalığın daha da kötüye gitme riskinin yüksek olduğu durumlarda reçete ederler. Gerekmediğidurumlarda antibiyotik kullanmak, bakterilerin antibiyotikleri tanımasına, onlara karşı savaş mekanizması geliştirebilmesine neden olabilir. Buna antibiyotik direnci denir. Antibiyotik direnci geliştiğinde ise daha önce bizi iyileştiren antibiyotikler, enfeksiyonlara karşı etkisiz hâle gelir.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Cumartesi, Ocak 11, 2020

Günün Sözü

Okumak, alışkanlıkların en asilidir. (Antonie Albalat)


Günün Kelimesi

Felek: 1) Gök, gökyüzü, sema. 2) Dünya, âlem. 3) Talih, baht, şans.


Günün Doğrusu

noSohpet| yesSohbet


Günün Atasözü

Fakirlik ayıp değil, tembellik ayıp: Yoksulluk utanılacak bir şey değildir, çalışmamak en büyük ayıptır.


Günün Oyunu

Tüm aile bireyleri bir halka oluşturacak şekilde yere oturur; ortaya küçük bir oyuncak konur. Bir kişi "Ellerim gözümde!" dediğinde herkes elini gözüne, "Ellerim kulağımda!" dediğinde kulağına, "Ellerim dizimde!" dediğinde dizine koyar. "Ellerim yerde!" dendiğinde yerdeki oyuncağı ilk alan oyunu kazanır.


Günün Değeri

Gaziantep Lahmacunu:
Açılmış hamurun üzerine zırhla çekilen kuzu kıyma, maydanoz, soğan, sarımsak, biber ve çeşitli baharatlarla hazırlanan malzeme sürüldükten sonra taş fırınlarda pişirilerek hazırlanan, çok eski bir Anadolu yiyeceği.


Günün Önerisi

İnsanların kazanması gereken en önemli alışkanlıkların başında "dinleme becerisi" gelmektedir. Bazen çocuğunuzu sadece dinlemeniz yeterli olur. Burada, herhangi bir işle meşgul olurken ve dikkatimiz başka bir yerdeyken "Anlat çocuğum kulağım sende." şeklindeki söylem değil, gerçekten ona zaman ayırarak onu "etkin dinleme" kastedilmektedir.


Günün Çözümü

Çocuğunuza Duygularını İfade Etmeyi Öğretmek İçin:
• Duygularını ifade ettiğinde onu küçümsemeyin.
• Çocuğunuzla konuşurken kendi duygularınızı ifade edin.
• Duygularınızı ifade edecek kelime dağarcığınızı geliştirin.
• Çocuğunuz ağladığında, kızdığında, öfkelendiğinde ve üzüldüğünde, ne hissettiğini sorun ve onu dikkatle dinleyin ki duygularını ifade etmekten çekinmesin.


Günün Nedeni

Antibiyotikleri neden sık sık kullanmamalıyız?
Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlarda doktorlar tarafından reçete edilen ilaçlardır. Benzer belirtileri gösterdiğimiz hastalıklarda doktora gitmeden antibiyotik kullanmak yanlıştır. Doktorlar, antibiyotikleri hastalığın daha da kötüye gitme riskinin yüksek olduğu durumlarda reçete ederler. Gerekmediğidurumlarda antibiyotik kullanmak, bakterilerin antibiyotikleri tanımasına, onlara karşı savaş mekanizması geliştirebilmesine neden olabilir. Buna antibiyotik direnci denir. Antibiyotik direnci geliştiğinde ise daha önce bizi iyileştiren antibiyotikler, enfeksiyonlara karşı etkisiz hâle gelir.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.