Eğitim Takvimi: 12 Ocak 2020

Neden alerji olunur? Alerji, bağışıklık sisteminin dış etkenlere verdiği tepkidir. Bu etkenler; besin maddeleri, çevresel faktörler ya da kimyasal maddeler olabilir. Nedeni tam olarak bilinmese de alerji, vücudumuzun kendini koruma ve yabancı maddeyi uzaklaştırma çabasıdır. Alerjiye sebep olan maddelere alerjen denir ve çoğu alerjen vücutta zamanla azalan ve yaşamı tehdit etmeyen tepkiler oluşturur. Bazı durumlarda ise vücut alerjene aşırı tepki gösterir ve nefes alamamaya kadar giden durumlar gözlemlenebilir.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Cumartesi, Ocak 12, 2019

Günün Sözü

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi. Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi. (Kanuni Sultan Süleyman)


Günün Kelimesi

Elzem: Çok gerekli, vazgeçilmez.


Günün Doğrusu

noElaman | yesEleman


Günün Atasözü

Sabırla koruk helva, dut yaprağı atlas olur.
Sabırla beklenirse gerçekleşmesi güç gibi görünen durumlar, olumlu sonuçlara dönüşebilir.


Günün Oyunu

Evdeki kalemleri, kibrit çöplerini, sayı çubuklarını ya da çubuk makarnaları kullanıp önce karşılıklı iki tane, daha sonra onun üstüne iki tane daha koyarak kuyu yapma oyunu oynayın.


Günün Değeri

Geleneksel Sohbet Toplantıları
Sıra gezmeleri olarak da adlandırılan, farklı yörelerde farklı sayıda erkek gruplarının yılın özellikle kış aylarında ve belli kurallar çerçevesinde bir araya geldikleri sosyal dayanışma işlevli toplantıların genel adı.


Günün Önerisi

Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar, geceleri karanlıkta, odalarında bulunan oyuncak, dağınık kıyafet, biblo gibi eşyaların gölgesini başka şeylere benzetebilirler. Bu durum, onlarda korku oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle çocuk odalarında veya çocukların uyudukları odalarda mümkün olduğunca az eşya bulundurulmalıdır.


Günün Çözümü

Çocuğunuzla Etkili iletişim Kurmak İçin:
• Çocuğunuzla göz teması kurun.
• Dinlemek için ona zaman ayırın.
• Onu sabırla ve eleştirmeden dinleyin.
• Çocuğunuzla her gün mutlaka nitelikli sohbet ortamı oluşturun.
• Ona duyduğunuz ve gösterdiğiniz sevgi kadar saygı da duymalı ve bunu göstermelisiniz.
• Birlikte aile rutinleri oluşturmak ve bunları sadakatle yerine getirmek, etkili bir iletişim için önemlidir.


Günün Nedeni

Neden paketli gıdaların ambalajlarını okumalıyız?
Paketli gıdaları tükettiğimizde genellikle ne tükettiğimizi bilmeyiz. Sadece ürünün lezzetine odaklanırız. Paketlenmiş gıdaların ambalajlarında, gıdanın içinde bulunan her şey yazmak zorundadır. Ambalajda yazılanlar arasında alerjen uyarıları gibi hayati bilgiler de vardır. Paketli gıdaların ambalajlarını okursak eğer varsa ürünün içindeki kimyasallar hakkında da bilgi sahibi olabiliriz.

Neden alerji olunur?
Alerji, bağışıklık sisteminin dış etkenlere verdiği tepkidir. Bu etkenler; besin maddeleri, çevresel faktörler ya da kimyasal maddeler olabilir. Nedeni tam olarak bilinmese de alerji, vücudumuzun kendini koruma ve yabancı maddeyi uzaklaştırma çabasıdır. Alerjiye sebep olan maddelere alerjen denir ve çoğu alerjen vücutta zamanla azalan ve yaşamı tehdit etmeyen tepkiler oluşturur. Bazı durumlarda ise vücut alerjene aşırı tepki gösterir ve nefes alamamaya kadar giden durumlar gözlemlenebilir.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.