Eğitim Takvimi: 13 Ocak 2020

Vitaminler neden çok önemlidir? Vitamin eksikliklerinde yaşam kalitesi düşer, pek çok hastalık görülür. Birkaçına bakmak gerekirse A vitamini eksikliği; gece körlüğü, göz kuruluğu gibi görme problemlerini beraberinde getirir. B12 vitamini eksikliği ise unutkanlığa yol açar. Ayrıca B12, kan hücrelerinin üretiminde de rol aldığı için eksikliği bir çeşit anemi olarak kabul edilir. C vitamini güçlü bir bağışıklık
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Pazartesi, Ocak 13, 2020

Günün Sözü

Başkalarını bilen kimse bilgili, kendini bilen kimse bilgedir. (Lao Tazu)


Günün Kelimesi

Sancak: 1) Bayrak, liva. 2) Çoğunlukla askerî birliklere verilen, kenarları saçaklı ve gönderli bayrak.


Günün Doğrusu

noHaraket | yesHareket


Günün Atasözü

Irmak kenarına çeşme yapılmaz.
Zaten var olan ve herkesin işine yarayan bir şeyin yanına, aynı işi görmek üzere benzerini yapmak boşunadır.


Günün Oyunu

Oyunu yönetecek biri seçilir. Oyuncular ayakta durur. Yönetici "deve" dediğinde ayakta durmak, "cüce" dediğinde çömelmek gerekir. Yönetici isterse oyuncuları şaşırtabilir. Yönergenin tersini yapan oyuncu, oyun dışı kalır.


Günün Değeri

Sümela Manastırı-Trabzon
Halk arasında "Meryem Ana" adıyla anılan "Sümela"nın, adını "siyah" anlamına gelen "melas" sözcüğünden aldığı söylenir. Maçka ilçesi, Altındere Vadisi'ne hâkim, Karadağ'ın eteklerinde sarp kayalık üzerine kurulmuş bir manastırdır.


Günün Önerisi

Yanlış yaptığında, olumsuz eleştirilmeye maruz kalmadan doğruyu öğrenen, hoşgörü ortamında büyüyen, anne babaları tarafından kendisinden mükemmeli başarması beklenmeyen çocuklar, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde şüphesiz, daha cesaretli ve üretken bireyler olurlar. Bilmeliyiz ki çocuklarımızın zihinlerinde yeşerecek filizlerin tohumlarını biz yetişkinler ekeriz.


Günün Çözümü

Çocuğunuzla Etkili İletişim Kurmak İçin:
• İletişim kurarken nasıl hissettiğinizi ona anlatın.
• Onu olumsuz sözlerle eleştirmeyin ve küçük düşürücü sözcükler kullanmayın.
• Çocuğunuza sizinle her türlü konuyu paylaşabileceğini hissettirin.
• Yaşı kaç olursa olsun, onun da bir birey olduğunu ve söz hakkı bulunduğunu unutmayın.


Günün Nedeni

Vitaminler neden çok önemlidir?
Vitamin eksikliklerinde yaşam kalitesi düşer, pek çok hastalık görülür. Birkaçına bakmak gerekirse A vitamini eksikliği; gece körlüğü, göz kuruluğu gibi görme problemlerini beraberinde getirir. B12 vitamini eksikliği ise unutkanlığa yol açar. Ayrıca B12, kan hücrelerinin üretiminde de rol aldığı için eksikliği bir çeşit anemi olarak kabul edilir. C vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Bu vitaminlerin besinlerden alınması en sağlıklısıdır. Besinler dışında, güneş ışığından yararlanılarak vücudumuzda sentezlenen D vitamini ise hayati önem taşıyan vitaminlerden biridir. D vitamini eksikliği kanserle ilişkilendirilmektedir.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.