Eğitim Takvimi: 14 Ocak 2020, Salı

Neden suya çok yüksekten atlamamalıyız? Suyun, damlalarının bir arada bulunmasını sağlayan bir kuvveti vardır. Bu kuvvete "kohezyon kuvveti" denir. Suya çok yüksek bir yerden atladığımız zaman su yüzeyine ulaştığımızda, hızımız alçak bir yerden atladığımız duruma göre daha yüksek olur.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Salı, Ocak 14, 2020

Günün Sözü

İnsanın gerçek zenginliği onun dünyada yaptığı iyiliklerdir. (Hz. Muhammed SAV)


Günün Kelimesi

Liyakat
1) Bir kimsenin kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu, değim.
2) Kifayet.


Günün Doğrusu

noStatyum | yesStadyum


Günün Atasözü

Baş, dille tartılır.
Kişinin aklı, söylediği sözlerle ölçülür.


Günün Oyunu

Bir şapkanın içine, evde bulduğunuz küçük objeleri doldurun. Şapkanın içinden seçtiğiniz objeyi avucunuzun içinde saklayarak birbirinize anlatın ve ne olduğunu bulmaya çalışın.


Günün Değeri

Karalahana Sarması-Düzce
Soğan, salça ve pirinç kavrulduktan sonra baharat ve maydanoz da eklenerek hazırlanan iç harçtan, haşlanan karalahana yaprağının geniş tarafına bir miktar koyulup rulo şeklinde sarılan ve yeteri kadar suyla pişirilen yemek.


Günün Önerisi

Çocuk yetiştirirken anne babaların en çok zorlandığı konuların başında, çocuğa sorumluluk duygusu kazandırmak gelmektedir. Bunun için anne babaların biraz sabırlı ve kararlı olması gerekir. Çocuğa sorumluluk duygusu kazandırmanın ilk koşulu; çocuğun kendisinden "ne istendiğini", ikinci koşulu da "niçin istendiğini" anlamasını sağlamaktır.


Günün Çözümü

Aile İçi Etkileşimin Güçlenmesi için:
• Çocuğunuz okuldan eve gelince ona okulda neler yaptığını sorun ve ilgiyle dinleyin.
• Sizin için basit, sıradan veya anlamsız olan bir olayın onun için çok anlamlı ve önemli olabileceğini göz ardı etmeyin.
• Konuşmaya teşvik etmek için ona gününün nasıl geçtiğini sorun.
• Çocuğunuza gününüzün nasıl geçtiğini anlatın.
• Gün içerisinde yaşadığınız bir olayı ya da durumu detaylarıyla anlatın ve yorumlamasını isteyin.


Günün Nedeni

Neden ilk yerleşkeler su kenarlarında bulunurdu?
İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli tüketim maddelerine rahatlıkla ulaşabilmeleri gerekir. Su kenarları, bu koşulu sağlayan en verimli alanlardır. Su, insanlara hem içecek hem de yiyecek sağlar. Ayrıca insanların evcilleştirdiği otçul hayvanlar, su kenarlarında yetişen yeşilliklerle beslenebilir. Bu nedenle ilk yerleşkeler su kenarlarında bulunur.

Neden suya çok yüksekten atlamamalıyız?
Suyun, damlalarının bir arada bulunmasını sağlayan bir kuvveti vardır. Bu kuvvete "kohezyon kuvveti" denir. Suya çok yüksek bir yerden atladığımız zaman su yüzeyine ulaştığımızda, hızımız alçak bir yerden atladığımız duruma göre daha yüksek olur. Bu hızla suya düştüğümüzde, damlaları bir arada tutan kohezyon kuvvetinin oluşturduğu tepki nedeniyle akışkan, yumuşak bir madde yerine, betona düşmüş gibi oluruz.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.