Eğitim Takvimi: 15 Ocak 2020, Çarşamba

Okyanuslar ve denizler neden donmaz? Kış aylarında göller donar fakat okyanus ve denizler donmaz. Bu durumun nedenlerinden biri, okyanus ve denizlerin çok büyük su kütleleri olmasıdır. Ayrıca göller durağanken, bünyesinde binlerce canlı barındıran okyanuslar ve denizler sürekli hareket halindedir.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Çarşamba, Ocak 15, 2020

Günün Sözü

Ey yürüyüp giden dost, bütün gücünle ara! Ama dışarıda değil, aradığını kendi içinde ara! (Mevlana)


Günün Kelimesi

Baraka: Tahta, çinko vb. hafif şeylerden yapılmış, temelsiz, eğreti yapı.


Günün Doğrusu

noİstakoz | yesIstakoz


Günün Atasözü

Latife latif gerek.
Şaka yaparken bile incelikten ayrılmamak gerek.


Günün Oyunu

Yere pet şişeleri dizerek lobutlarınızı oluşturun ve her bir pet şişeye puan vererek kâğıtlara yazdığınız puanları şişelere yapıştırın. Bunlara topla vurarak düşürmeye çalışın. Düşürdüğünüz puanları toplayın.


Günün Değeri

Orta Oyunu
Halk tuluat tiyatrosu olarak da bilinen; sahne, perde ve dekor kullanılmadan halkın arasında doğaçlama oynanan, ana karakterleri Kavuklu ve Pişekâr olan müzikli ve danslı Türk halk tiyatrosu oyunu.


Günün Önerisi

Farklı fikirler ortaya koyabilen özgün bireyler yetiştirmek istiyorsak, öncelikle çocuğun; yetişkinler tarafından koşulsuz kabul edildiğini, hata yapmaktan korkmaması gerektiğini ve farklı düşünse bile kendisinin olumsuz eleştirilmeyeceğini bilmesi gerekiyor. Çocuğun zaten sahip olduğu merak, araştırma, sorma, sorgulama ve kendini çekinmeden ifade etme özelliklerini köreltmemek ve devamını sağlamak, çoğu zaman özgün bireyler yetiştirmek için yeterli olacaktır.


Günün Çözümü

Çocuğunuzun Sorun Çözme Becerisini Geliştirmek için:
• Sorunlarını çözmesi için çocuğunuza fırsat tanıyın.
• Onu, sorunlarını çözmesi için destekleyin ve cesaretlendirin.
• Sizin karşılaştığınız benzer sorunlardan örnekler anlatın. Örneğin, "Bir keresinde başıma böyle bir durum geldiğinde şunu yapmıştım." diyerek kendi çözümlerinizi referans olarak verin.


Günün Nedeni

Okyanuslar ve denizler neden donmaz?
Kış aylarında göller donar fakat okyanus ve denizler donmaz. Bu durumun nedenlerinden biri, okyanus ve denizlerin çok büyük su kütleleri olmasıdır. Ayrıca göller durağanken, bünyesinde binlerce canlı barındıran okyanuslar ve denizler sürekli hareket halindedir. Donmayı engelleyen bir diğer sebep de okyanus ve deniz sularının, tuz başta olmak üzere pek çok mineral içermesidir. Yine de çok soğuk iklimlerde, örneğin kutuplarda, okyanus ve deniz sularının yüzeylerinde donma olabilir. Derinlerde ise olmaz.

Uyurken gözlerimiz kapalı olduğu hâlde neden çeşitli görüntüleri görebiliriz?
Gördüğümüz rüyalar bize çok gerçekçi gelir ve çoğu zaman uykudan uyandığımızda gördüklerimizin rüya olduğuna şaşırırız. Uyurken gözlerimiz kapalı olduğu hâlde çeşitli görüntüleri görebilmemizin sebebi aslında görme olayının beynimizde gerçekleşmesidir. Beynimiz, hafızamızdaki bazı sahneleri birleştirerek rüyalarımızı oluşturur. Hatta bu nedenle rüyalarımızda gördüğümüz mekânları ve insanları hatırlamasak da gerçek hayatımızda önceden gördüğümüz söylenmektedir.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.