Eğitim Takvimi: 17 Ocak 2020, Cuma

Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Cuma, Ocak 17, 2020

Günün Sözü

Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz. (Hacı Bektaş Veli)


Günün Kelimesi

Nimet
1) İyilik, lütuf, ihsan.
2) Yaşamak için gerekli her şey.
3) Yiyecek içecek, özellikle ekmek.


Günün Oyunu

Saklambaç
Gözlerinizi kapatıp l'den 10'a kadar saymaya başlayın. Siz sayarken çocuğunuz da bir yere saklansın. Saymayı bitirdiğiniz zaman "Önüm, arkam, sağım, solum sobe, saklanmayan ebe!" deyin. Gözlerinizi açıp çocuğunuzun nereye saklandığını bulmaya çalışın.


Günün Değeri

Kadayıf Dolması-Erzurum
Tel kadayıfların içerisine ceviz içi konulup fazla sıkı olmayacak şekilde sarılarak hazırlanan dolmaların, yumurtaya batırıp kızartılması ve soğuk şerbette bekletilip balını iyice çektikten sonra servis edilmesiyle elde edilen tatlı.


Günün Önerisi

Bilmeliyiz ki hiçbir duygu, tek başına büyüyüp olgunlaşmaz. Çocuklar, sorumluluk duygusunu küçük yaşlardan itibaren öğrenir. Eğer çocuğunuza 5 yaşındayken oyuncaklarını toplama sorumluluğunu kazandırabilmişseniz, 15 yaşına geldiğinde, siz söylemeden derslerine çalışması gerektiğini bilir. Unutmayın ki kararlılıkla öğrettiğiniz her duygu, hem sizin hayatınızı hem de çocuğunuzun gelecekteki eğitim, iş ve hatta evlilik hayatını kolaylaştıracaktır.


Günün Çözümü

Çocuğunuza Yardımlaşma Duygusu Kazandırmak için:
• Öncelikle hayat tarzınızla sizin ona örnek olmanız gerekir.
• Çocuğunuzun küçük yaşlarda yiyeceğini, oyuncağını akranlarıyla paylaşmasını sağlayın.
• Yolda karşıdan karşıya geçen yaşlılara yardım etmesi için ona yol gösterin.
• Yaptığınız yardımlarla çocuğunuza iyi bir örnek olabilirsiniz.


Günün Nedeni

Karanlıkta göz bebekleri neden büyür?
Göz bebeğinin görevi, gözün görebilmesi için gereken ışığı retinaya ulaştırmaktır. Ortam yeterince aydınlıksa ışık rahatlıkla göz bebeğinden içeri girer. Fazla ışık ise gözümüzü rahatsız eder. Bu sebeple, ışığın çok olduğu ortamda göz bebekleri küçük olur. Ortam karanlıklaştıkça da göze mümkün olduğunca ışık girebilsin diye göz bebeği büyür.

Virüsler neden canlı olarak kabul edilmez?
Bir varlığın canlı varlık olarak kabul edilebilmesi için iki şart vardır. Biri vücut bütünlüğüne sahip olması, diğeri ise enerji üretimi ve beslenme gibi vücut içi aktiviteleri göstermesidir. Virüsler genetik materyale (RNA) sahip, vücut bütünlüğü bulunan canlılardır ancak başka bir canlıyla etkileşmedikleri durumlarda herhangi bir vücut içi aktiviteleri yoktur. Bir bakteriyle etkileşime geçtiklerinde ise aktivitelerini gerçekleştirebilirler fakat bunun için RNA'larını bakterinin vücuduna aktarmaları gerekir. Bu durumda da vücut bütünlükleri bozulur. Bu iki şartı aynı zamanda sağlayamadıklarından, virüsler bilim insanları tarafından cansız veya canlı ile cansız varlık arasındaki geçiş formu olarak tanımlanır.


Günün Doğrusu

noSüeter | yesSüveter


Günün Deyimi

Astarı yüzünden pahalı olmak (pahalıya gelmek).
Bir işin ayrıntılarına harcanılan para veya emeğin, elde edilen sonucun değerini aşması durumu.


 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.