Eğitim Takvimi: 2 Ocak 2020

Günün Oyunu: Renkli pipetleri, ortalama 1-2 cm aralıklarla makasla kesin. Bu iş bittiğinde kendi küçük plastik boncuklarınızı elde edeceksiniz. Boncuklarınızı bir ipe dizerek kolye, bilezik gibi takılar yapabilir ve çocuğunuzun ince motor gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Kategori: 

Tarih
Perşembe, Ocak 2, 2020

Günün Sözü:

İyiliğe gücün yetmezse bari kötülük yapma. (Feridüddin Attar)


Günün Kelimesi:

Bitkin: Gücü tükenmiş olan, çok yorgun, argın, aygın, dermansız.


Günün Doğrusu:

noSağnak | yesSağanak


Günün Atasözü:

Abanın kadri yağmurda bilinir: Bir şeyin gerçek değeri, ancak ona çok ihtiyaç duyulduğu zaman anlaşılır.


Günün Oyunu

Renkli pipetleri, ortalama 1-2 cm aralıklarla makasla kesin. Bu iş bittiğinde kendi küçük plastik boncuklarınızı elde edeceksiniz. Boncuklarınızı bir ipe dizerek kolye, bilezik gibi takılar yapabilir ve çocuğunuzun ince motor gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.


Günün Değeri

İskilip Dolması-Çorum: Pirinç, yağ ve soğan ile kavrulup, 'ca' adı verilen bez çuvallara doldurularak kazanın içine sacayağıyla yerleştirildikten sonra, dibine et ve et suyu ilavesiyle pişirilen geleneksel bir yemek.


Günün Önerisi:

Çocuklar sohbet etmekten hoşlanırlar. Çocuğunuzla konuşurken doğal olmayan, bebeksi bir üslupla konuşmamaya dikkat etmelisiniz. Bu tarzda konuşmak, çocuğun dil gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. İçten ve doğal olmak her zaman en doğrusudur. Örneğin; günlük yaşantınızdan, bir günü nasıl geçirdiğinizden, kendi çocukluk anılarınızdan bahsetmek, çocuğunuz ile kuracağınız iletişim dünyasının kapılarını aralar.


Günün Çözümü:

Çocuğunuzun Farklı Düşünmesi için:
• Olabildiğince farklı çevreleri görmesini ve farklı ortamları deneyimlemesini sağlayın.
• Tutkularının peşinden gitmesi için onu destekleyin.
• Çocuğunuzun, yaptığı işleri size anlatmasını sağlayın.
• Çocuğunuz yaptığı farklı işleri, el işi çalışmalarını, kurduğu farklı oyunları sizlere gösterdiğinde ilgiyle dinleyin ve inceleyin.


Günün Nedeni:

Soğan doğrarken neden gözlerimiz yaşarır?
Soğan kesildiğinde gözyaşlarının oluşmasına neden olan bir madde (sin-propanetiyal-S-oksit) meydana gelir. Gözün ön tabakasında yer alan, gözü dışarıdan gelebilecek her türlü etkiden koruyan kornea üzerinde, yüksek duyarlılığa sahip olan sinirler bulunur. Serbest sinir uçları, soğanın kesilmesiyle oluşan bu maddeyi algıladığında sinir sistemi gözü korumak için harekete geçer ve gözyaşı bezleri çalışmaya başlar. Böylece soğan doğrarken gözlerimiz yaşarır ve gözlerimizden yaşlar akar.

Ay'daki ağırlık Dünya'dakinden neden farklıdır?
Bu durumun nedeni, ağırlığın tanımında saklıdır. Ağırlık bir cisme uygulanan kütle çekim kuvvetidir. Dünya'daki kütle çekim kuvveti ayın 6 katı kadardır. Bu nedenle aynı cismin Ay'daki ağırlığı, Dünya'dakinden azdır.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.