Eğitim Takvimi: 20 Ocak 2020, Pazartesi

Çalışan anneler, çocuklarına yeterince zaman ayıramadıkları düşüncesiyle suçluluk hissedebilirler. Çalışmayan anneler de yoğun ev işleri nedeniyle çocuklarına zaman ayıramayabilirler. Çocukla birlikte geçirilen süre kadar, bu sürenin nasıl geçirildiği de önemlidir. Bunun için de çocukla çok zaman geçirmekten ziyade, kaliteli zaman geçirmek gerekir.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Pazartesi, Ocak 20, 2020

Günün Sözü

Adalet evrenin ruhudur. (Ömer Hayyam)


Günün Kelimesi

Kasırga
Rüzgâr çizelgesinde hızı 64 veya daha fazla deniz mili olan ve kuvveti 12 ile gösterilen rüzgâr.


Günün Oyunu

Mandalina, limon yahut portakal kabukları üzerine farklı duyguları ifade eden mutlu, üzgün, sinirli, şaşkın, uykulu gibi yüz ifadeleri çizebilir, meyvelerinizi yerken çocuğunuzla birlikte siz de aynı yüz ifadelerini yapabilirsiniz.


Günün Değeri

Titus Tüneli ve Beşikli Mağara-Hatay
Samandağ ilçesinde, dağlık ve denize hâkim yamaçlarda bulunan ve "Titus" tarafından yaptırılan, yapımı yüzyılı aşkın bir zaman sürdüğü düşünülen ve içinde "Beşikli Mağara" olarak bilinen kaya mezarı bulunan tünel.


Günün Önerisi

Çalışan anneler, çocuklarına yeterince zaman ayıramadıkları düşüncesiyle suçluluk hissedebilirler. Çalışmayan anneler de yoğun ev işleri nedeniyle çocuklarına zaman ayıramayabilirler. Çocukla birlikte geçirilen süre kadar, bu sürenin nasıl geçirildiği de önemlidir. Bunun için de çocukla çok zaman geçirmekten ziyade, kaliteli zaman geçirmek gerekir. Birlikte kitap okumak, yürüyüş yapmak, sohbet etmek, oyun oynamak, kek yapmak, ev işlerini bile birlikte yapmak, kaliteli geçirilen zamana örnektir.


Günün Çözümü

Çocuğunuza Kuralları Öğretebilmek için:
• Aile toplantıları düzenleyin.
• Ailenin tüm üyelerinden, ailede hangi kuralların olmasının istendiğine dair bilgi alın.
• Kuralları, ailede büyük küçük herkesin oylamaya katıldığı bir toplantıyla belirleyin.
• Kurallara uyulmadığında neler olacağını konuşun.
• Verilen tüm kararlar için aile üyelerinden imza almak, ailede kuralların belirlenmesinde faydalı olacaktır.


Günün Nedeni

Virüsler neden antibiyotiklerden etkilenmez?
Antibiyotikler, bakterileri yok etmek için kullanılır. Antibiyotikler bakterilerle savaşırken ya bakterilerin hücre duvarını parçalar ya da onların DNA eşlemesini ve protein sentezini engeller. Virüslerde ise hücre duvarı yoktur. Virüslerin DNA eşlemesi ve protein sentezi süreçleri bakterilerden farklı işler. Dolayısıyla virüsler, antibiyotiklerden etkilenmez. Bu nedenle bir virüsün neden olduğu grip rahatsızlığında antibiyotik kullanılması faydasızdır.

Rüyalarımızın çoğunu neden hatırlamayız?
Her ne kadar pek çok uyku anında rüya görmediğimizi zannetsek de tarif edebildiklerimizden çok daha fazla sayıda rüya görür ve unuturuz. Uyanıkken deneyimlediğimiz pek çok şeyi unutuyor oluşumuz rüyalar için de geçerlidir. Rüyalarımız genel olarak birbirine bağlı olmayan soyut imgelerden oluşur, bu bağlantı eksikliği de rüyaları hatırlamayı imkânsız hâle getirir.


Günün Doğrusu

noŞanzuman | yesŞanzıman


Günün Deyimi

Her aşın kaşığı olmak.
Her şeye karışmak, her konuya müdahil olmak.


 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.