Eğitim Takvimi: 21 Ocak 2020, Salı

Türkçede "sav" ve "irsalimesel" olarak da adlandırılan, geçmişten günümüze gelen, ıızun deneyimlerden yararlanarak kısa ve özlü öğütler veren, toplum tarafından benimsenip ortak kullanılan kalıplaşmış sözler.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Salı, Ocak 21, 2020

Günün Sözü

En büyük yanlış, yanlışlarının farkında olmamaktır. (Cariyle)


Günün Kelimesi

İdrak: 1) Anlama yeteneği, anlayış, akıl erdirme. 2) Erişme, ulaşma. 3) Algı.


Günün Oyunu

Bir miktar paket lastiği alın. Genişçe bir bardağa en fazla lastiği, en kısa sürede kim geçirebilir oyunu oynayın. Paket lastiklerini bir tabağın üzerine geçirdikten sonra parmaklarınızla lastiklere dokunarak bir müzik aleti gibi ses çıkarın.


Günün Değeri

Atasözleri
Türkçede "sav" ve "irsalimesel" olarak da adlandırılan, geçmişten günümüze gelen, ıızun deneyimlerden yararlanarak kısa ve özlü öğütler veren, toplum tarafından benimsenip ortak kullanılan kalıplaşmış sözler.


Günün Önerisi

Bilmeliyiz ki hoşgörü ortamında büyüyen, mükemmel olmaya zorlanmayan ve özgür bir aile ortamında yetişen çocuklar, üretken olma konusunda daha fazla enerjiye sahip olurlar. Kendisini rahatlıkla ifade etmek, düşüncelerini çekinmeden dile getirmek, yapmak istediklerini deneyerek hayata geçirmek, bir çocuk için ancak özgür ve kendini gerçekleştirmesine imkân tanınan bir ev ortamında mümkün olabilir.


Günün Çözümü

Çocuğunuzda Problem Davranışın Oluşmasını Önlemek için:
• Beklentilerinizi çocuğunuza, onun anlayacağı şekilde açıklayın.
• Ondan beklediğiniz davranışları önce kendiniz uygulayın.
• İyi alışkanlıklar geliştirmesi için ona yol gösterin.
• Olası bir problemli durumla karşılaştığınızda tepki vermek yerine, bunun sonuçlarını ve nelere sebebiyet verebileceğini konuşma yoluna gidin.


Günün Nedeni

Mıknatıs neden demiri çeker?
Mıknatısın demiri çekmesinin sebebi olarak demirin metal olduğunun gösterilmesi yeterli bir açıklama değildir. Mıknatıs, tüm metalleri çekmez. Demirin manyetik alanı ile mıknatısın manyetik alanı etkileşime girebildiği için mıknatıslar demiri çeker. Mıknatısın etkisi altına girmeden önce demir atomlarının kutuplanışı rastgeledir. Mıknatısın etkisi altına girdiğinde atomlardaki manyetik alanlar aynı yönde sıralanır ve mıknatıs tarafından çekilir. Demir dışında kobalt ve nikel de mıknatıs tarafından çekilen metallerdendir.


Günün Doğrusu

noŞarter | yesŞalter


Günün Deyimi

Sübut bulmak.
Kanıtlanmak, ispat edilmek.


 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.