Eğitim Takvimi: 22 Ocak 2020, Çarşamba

Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Çarşamba, Ocak 22, 2020

Günün Sözü

Övgünün aldatıcı ve yıkıcı etkisinden kaçmanın tek yolu, çalışmaya devam etmektir. (Albert Einstein)


Günün Kelimesi

Debdebe: Görkem, ihtişam, şatafat.


Günün Atasözü

Al gömlek gizlenmez.
Bazı kötü şeylerin gizlenmesi mümkün değildir.


Günün Oyunu

Alüminyum folyoyu ya da gri renkli el işi kâğıtlarını kollarına, bacaklarına ve gövdesine sarıp çocuğunuzu robot yapın. Robot gibi sesler çıkararak robot taklidi yapmasını isteyin. Robot yürüyüşü, dansı da yapabilirsiniz.


Günün Değeri

Sezai Karakoç (1933-...)
İkinci Yeni Akımı içinde yerini alarak şiirlerini yazan, şiire getirdiği yeniliklerle adından söz ettiren, şair, yazar, mütefekkir ve siyasetçi.


Günün Önerisi

Çocuğunuza uyması gereken kuralları emir cümleleriyle değil de tatlı bir dille anlatın. Örneğin, "Yemeğe ellerini yıkamadan gelme." demek yerine, "Haydi yavrum, yemeğe oturmadan ellerimizi yıkayalım." diyebilirsiniz. Oyuncaklarını toplamasını söylerken, "Oyuncaklar, onlarla oynayıp eğlenmemiz ve tekrar yerlerine kaldırmamız için vardır." gibi açıklayıcı cümleler kullanabilirsiniz.


Günün Çözümü

Çocuğunuza Kuralları Öğretebilmek için:
• Kuralları çocuğun yaşına, kişiliğine ve özel durumlarına göre ayarlayın.
• Kuralların nedenini ona açıklayın.
• Kurallara siz de uyun ve bu konuda örnek olun.
• İhtiyaç duyduğunuzda ev kurallarını doğrudan kurala uymayan kişiye değil de ailenin tamamına hatırlatmayı sağlayacak aile toplantıları düzenleyin.


Günün Nedeni

Kendi etrafımızda dönmeyi bıraktıktan sonra neden bir süre daha başımız döner?
Kulağımızda bulunan yarım daire kanalları, vücudumuzun hareket sistemiyle ilgilidir. Bu yarım daire kanallarında "endolenf" denilen bir sıvı bulunur. Kendi etrafımızda döndüğümüzde endolenf yavaş yavaş döndüğümüz yerde hareket etmeye başlar. Durduğumuzda ise bir süre daha dönmeye devam eder. Bir sıvıyı kaşıkla karıştırmayı bıraktıktan bir süre sonra sıvının dönmeye devam etmesi gibi durduktan sonra bir süre daha başımız döner.

Psikologlar neden kişilik testleri yaparlar?
Kişilik testleri, karakter gelişiminde rol oynayan faktörlerin etkisini belirlemek ve kişilerin davranış modellerini çıkarmak amacıyla psikologlar tarafından yapılan testlerdir. Bu testlerin amacı, davranış modellerinde standart yaklaşımlar geliştirerek objektifliği sağlamak ve problemleri saptayarak çözüm üretmektir.


Günün Doğrusu

noŞarz | yesŞarj

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.