Eğitim Takvimi: 24 Ocak 2020, Cuma

Minderler, sandalyeler, kutular ve pet şişelerden bir parkur oluşturun. Kiminin üzerinden atlayıp kiminin altından geçip kimini de sekerek, zıplayarak geçip hedefe ulaşın. Parkuru isteğinize göre engelli ya da düz hâle de getirebilirsiniz.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Cuma, Ocak 24, 2020

Günün Sözü

İyi geçinmek, iki kişinin kusursuz olmasıyla değil; birbirlerinin kusurlarını hoş görmesiyle olur. (Oğuz Atay)


Günün Kelimesi

Balçık
1) İçinde çeşitli organik maddeler bulunan, genellikle killi, koyu, yapışkan çamur, mil.
2) Güçlük çıkartan (mecaz olarak).


Günün Oyunu

Minderler, sandalyeler, kutular ve pet şişelerden bir parkur oluşturun. Kiminin üzerinden atlayıp kiminin altından geçip kimini de sekerek, zıplayarak geçip hedefe ulaşın. Parkuru isteğinize göre engelli ya da düz hâle de getirebilirsiniz.


Günün Değeri

Ahmet Hamdi Tanpınar (1901- 1962)
"Mahur Beste", "Huzur", "Saatleri Ayarlama Enstitüsü" ve "Beş Şehir" eserleriyle okuyucuların kalbinde yer edinen, Türk edebiyatının önemli yazar ve şairi, edebiyat tarihçisi, siyasetçi.


Günün Önerisi

Çocuklar ayna gibidirler. Çevrelerinde bulunan güvendikleri, sevdikleri, beğendikleri yetişkinlerin, başkalarına nasıl davrandıklarını ve onlarla ne şekilde konuştuklarını iyi gözlemleyerek, onlar gibi konuşmaya başlarlar. Hayata karşı aldığımız tavır, olaylara karşı geliştirdiğimiz bakış açısı, insanlara karşı davranışlarımız, alışkanlıklarımız ve tepkilerimiz, çocuklarımız için önemli birer kaynaktır.


Günün Çözümü

Çocuğa Çalışma Alışkanlığı Kazandırmak için:
• Ona, dikkatinin dağılmadan çalışabileceği bir ortam oluşturun.
• Öğretmenleriyle görüşün ve onlara, ödevle ilgili beklentilerini sorun.
• Ödevlerini yapması için onda iç motivasyon oluşturun.
• Ödevlerini yaparken çocuğunuza önerilerde bulunabilirsiniz ama ödevini onun yerine yapmaktan kaçının.


Günün Nedeni

Yüksek ses sebebiyle neden çığ düşer?
Çığ düşmesi, yüksek yerlerdeki büyük kar kütlelerinin yamaçtan aşağı kaymasıdır. Ses bir titreşimdir. Yüksek ses ise yüksek titreşimler yayar. Eğer kar yoğunluğunun yüksek olduğu bir yerde bitki örtüsü de yoksa bu yüksek titreşimler kar kütlelerini harekete geçirerek düşmesine sebep olabilir. Kısacası ses, yaydığı titreşimle çığ düşürür.

Zebraların neden çizgileri vardır?
Zebraların çizgileri ile ilgili farklı açıklamalar vardır. Bunlardan biri, zebraların çizgili olmasının, vücut sıcaklıklarını dengelediğidir. Sıcak iklimlerde yaşayan zebraların siyah kısımlarının, ısıyı beyaz kısımlarına göre daha hızlı çekmesi, derilerinde minik girdaplar yaratır. Bundan dolayı zebraların vücut sıcaklıkları, çizgisiz hayvanların vücut sıcaklıklarından 3°C daha düşüktür. Diğer bir açıklama da zebraların çizgilerinin onları hastalıklardan koruduğu yönündedir. Sıcak iklimlerde yaşayan ve üzerine konduğu canlılara hastalık taşıyan at sinekleri, çizgili yüzeye konmaktan hoşlanmaz.


Günün Doğrusu

noŞemşiye | yesŞemsiye


Günün Deyimi

El emeği göz nuru.
Yapımı uzun zaman alan ve çok emek isteyen ve genellikle insan eliyle üretilen ürünler, yapılan işler.


 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.