Eğitim Takvimi: 26 Ocak 2020, Pazar

Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Pazar, Ocak 26, 2020

Günün Sözü

Kalp katılığı, çok yalan ve hasetten meydana gelir. (Hz. Ebubekir)


Günün Kelimesi

Bozlak
1) Orta ve Güney Anadolu'nun birçok bölgesinde bir türkü ezgisi.
2) Bu ezgiyle söylenen, konusu acıklı türkü.


Günün Atasözü

Şeytanın dostluğu darağacına kadardır.
Kötü arkadaş kişiyi yoldan çıkarıp ölüme kadar sürükleyebilir ama ölümün eşiğinde onu kaderiyle baş başa bırakır.


Günün Oyunu

Süngerleri çeşitli şekillerde kesin. Sulu boya veya parmak boyasıyla boyayıp kâğıda, kumaşa ya da istediğiniz bir zemine sünger baskısı yapın. Aynı etkinliği, patatesi şekillendirerek patates baskısına, ipi kullanarak da ip baskısına çevirebilirsiniz.


Günün Değeri

Kazan Tarhanası-Bursa
Geleneksel Bursa mutfağında önemli bir yeri olan, kahvaltı başta olmak üzere her öğünde tüketilen, "tarhana kokusu" adı verilen baharatların kullanıldığı; zeytinyağı, tereyağı, nohut, fasulye ilave edilerek pişirilen çorba.


Günün Önerisi

Çocuğunuz üzüldüğünde, onun üzüntüsünü paylaşın ve nedenini anlamaya çalışın. Böyle anlarda ona, "Bunda üzülecek ne var, üzülme!" yerine, "Seni anlıyorum." gibi, onu anladığınızı belirten konuşmalar yapın. Çocuğunuzla, onu üzen konular hakkında konuştukça olumsuz duyguları azalacak ve olumsuz durumların üstesinden gelebilmek için zamanla kendine has bir davranış biçimi geliştirecektir.


Günün Çözümü

Öfke Kontrolü için:
• Soruna değil, çözüme odaklanın.
• İçinizden 10'a kadar sayın ve kendinize sakinleşmek için zaman tanıyın.
• Yüzünüzü ve ensenizi yıkayın.
• Duygunuzu kontrol etmekte çok zorlanıyorsanız, mümkünse ortamınızı değiştirin. Öfke kontrolünü sağlarken temiz hava almak iyi gelebilir.
• Öfkenizi kontrol etmekle ilgili genel bir sorun yaşıyorsanız, profesyonel destek almaktan çekinmemelisiniz.


Günün Nedeni

Elektrik sebebiyle çıkan yangınlar neden suyla söndürülemez?
Elektrik kaynaklı çıkan yangınlar, elektriği iletmeyen maddelerle söndürülmelidir. Elektrik akım kaynağı kesilse bile yangın esnasında akım bir süre daha devam edebilir. Bu süre içinde yangına suyla müdahale edilirse su, elektriği ileteceğinden, yangına müdahale ederken elektrik çarpma riski oluşur. Ayrıca, suyla müdahale edilen elektronik cihazlar yeni yangın risklerine sebep olabilirken, aynı zamanda kullanılamaz hâle geleceklerdir.

Yazı neden icat edildi?
Bu soruya cevap vermeden önce, dilin yazıdan daha önce ortaya çıktığını belirtmek gerekir. Dil; iletişim hâlinde olmak, düşünmek, bilgi iletmek adına kullanılan her türlü ifadeyi kapsar. Yazı ise sözlü ifadelerin ve düşüncelerin belli işaretler yardımıyla bir yüzeyde kalıcı hâle getirilmesidir. İnsanların yerleşik hayata geçmeleriyle, birbirleriyle olan ilişkileri artmış ve üretilen bilgilerin kalıcı hâle gelmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaçtan dolayı, bilinen ilk yazı olan "Sümer Çivi Yazısı" icat edilmiştir. Böylece kalıcı hâle gelen bilgilerin gelecek kuşaklara aktarılması da sağlanmıştır.


Günün Doğrusu

noDomatez | yesDomates

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.