Eğitim Takvimi: 28 Ocak 2020, Salı

Ergenlik Döneminde Çocuğunuzla Sağlıklı İletişim Kurmak için: • Ergenle sağlıklı iletişim kurmanın yolu, onu anlamaktan geçer. Bu nedenle, davranışlarınızla ona saygı duyduğunuzu gösterin.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Salı, Ocak 28, 2020

Günün Sözü

İyi bir insan öldüğünde ona ağlamayın. Asıl onu kaybeden topluma ağlayın. (Farabi)


Günün Kelimesi

Mukavemet
1) Dayanma, karşı durma, karşı koyma, dayanırlık.
2) Direnç.


Günün Atasözü

Deveden büyük fil var.
Herhangi bir konuda söz sahibi olanlardan daha büyük, daha yetkili biri mutlaka vardır.


Günün Oyunu

Sokaktan yassı taşlar toplayın. Taşların üzerine tek tek üçgen, kare, yuvarlak, zikzak gibi şekiller çizin. Taşlar açıkken dikkatlice bakın. Taşları ters çevirin, birinin söylediği şeklin nerede olduğunu bulun. Doğal malzemelerle oyuncak yapmanız, çocuğunuzun hayal gücünü ve üretkenliğini besleyecektir.


Günün Değeri

Kaygusuz Abdal (13417-1444?)
Yaşamıyla ilgili bilgiler yetersiz olup birtakım söylencelerle karışan, didaktik türdeki eserlerinde açık ve yalın bir dil kullanan, nükteli ve iğneli üslubuyla Alevi-Bektaşi Türk şiir geleneğini sürdüren mutasavvıf şair.


Günün Önerisi

Çocuğunuzla birlikte yaptığınız etkinlikler, onun için en büyük motivasyon kaynağıdır. Bilin ki siz farklı alanlarda eğlenmeyi veya dinlenmeyi seçmişseniz, çocuğunuza "Hemen git, kitabını aç, oku." demeniz, onu motive etmek yerine, tamamen bu eylemden uzaklaştırır. Çocuğunuza eşlik etmek ve yanında olduğunuzu hissettirmek, hem size hem de yaptığı etkinliğe olan duygusunu olumlu yönde etkileyecektir.


Günün Çözümü

Ergenlik Döneminde Çocuğunuzla Sağlıklı İletişim Kurmak için:
• Ergenle sağlıklı iletişim kurmanın yolu, onu anlamaktan geçer. Bu nedenle, davranışlarınızla ona saygı duyduğunuzu gösterin.
• Çocuğunuza sormadan onunla ilgili planlar yapmak yerine, onun fikirlerini de alabileceğiniz ortamlar oluşturun.
• Onun yapmaktan keyif aldığı, birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz etkinlikler planlayın.


Günün Nedeni

Buz neden suyun üzerinde yüzer?
Donduğu zaman suyun hacmi artar. Kütlesi ise aynı kalır çünkü miktarı değişmez. Kütlesi aynı kalan ama hacmi artan bu maddenin özkütlesi küçülür. Suyun özkütlesi daha büyük olduğu için de buz, suyun üzerinde yüzer.

Para neden icat edildi?
Para icat edilmeden önce insanlar takas yoluyla ihtiyaçlarını karşılıyorlar yani bir eşya, yiyecek, kıyafet almak istediklerinde, sahip oldukları herhangi bir şeyden vazgeçiyorlardı. Takas her zaman adil bir değişim olmuyordu çünkü ihtiyaçların nitelikleri farklıydı. Alışveriş sisteminde adil olunması, ticaretin kolaylaşması için MÖ 700'lü yıllarda Lidyalılar parayı icat etti.


Günün Doğrusu

noŞöför | yesŞoför

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.