Eğitim Takvimi: 29 Ocak 2020, Çarşamba

Çocuğunuzu kitap okuma konusunda motive etmek için "Senin sesinden bir hikâye dinlemek istiyorum." demek, aranızdaki paylaşımı keyifli hâle getirdiği gibi, çocuğunuzun kitap okurken duyduğu hazzı da artıracaktır. Bununla birlikte, çocuğunuzun yaşına ve ilgi alanlarına uygun kitaplar okumasını sağlamak,
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Çarşamba, Ocak 29, 2020

Günün Sözü

İmkânın sınırını görmek için imkânsızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)


Günün Kelimesi

Zahmet
Ağır ve yorucu emek, güçlük.


Günün Oyunu

 

Parmak boyasıyla ya da sulu boyayla boyadığınız yaprakları, sokaktan topladığınız taşların üzerine, kâğıda, kumaşa ya da istediğiniz herhangi bir zemine basarak, çocuğunuzla birlikte yaprak baskısı yapabilirsiniz.


Günün Değeri

Kız Kulesi-İstanbul
Üsküdar'ın sembolü hâline gelen, hakkında çeşitli rivayetler bulunan ve efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerine inşa edilmiş yapı.


Günün Önerisi

Çocuğunuzu kitap okuma konusunda motive etmek için "Senin sesinden bir hikâye dinlemek istiyorum." demek, aranızdaki paylaşımı keyifli hâle getirdiği gibi, çocuğunuzun kitap okurken duyduğu hazzı da artıracaktır. Bununla birlikte, çocuğunuzun yaşına ve ilgi alanlarına uygun kitaplar okumasını sağlamak, okuduğu kitap hakkında bilgi sahibi olmak ve sizin okuduğunuz kitap hakkında konuşmak, aranızdaki iletişimi olumlu yönde etkileyecektir. Çocuklarımızı kitap okuması için teşvik ederken "Kitap okumak çok faydalı." demek yerine, ona bu yönde örnek olmalı ve ona gereken ortamı hazırlamalıyız.


Günün Çözümü

Çocukta Olumlu Benlik Algısını Geliştirmek için:
• Çocuğunuza sıklıkla dokunarak ona olan sevginizi, ilginizi gösterin.
• Çocuğunuzun olumsuz davranışlarını değiştirmek isterken bunu, onu yargılamadan ve eleştirmeden yapmaya özen gösterin.
• Olaylar hakkındaki yorum ve düşüncelerini önemsediğinizi ona hissettirin.
• En önemlisi, çocuğunuzla beraber gülebilmeyi deney imleyin.


Günün Nedeni

Neden sosyal medya vaktimizi bu kadar çok alıyor?
Sosyal platformları kullanmak elbette faydalı olabilir ama bunun süresini sınırlamak çok önemlidir. Bu platformlardaki beğeniler, olumlu yorumlar ve takipçi artışı durumları beynimizin ödül merkezini uyararak "dopamin" adlı kimyasalın salgılanmasına neden olur. Kısa süreli bir haz hissi oluşturan bu kimyasalın yarattığı bağımlılık, bizi sosyal platformlarda daha uzun zaman harcamaya itebilir ve bu durum gün içerisindeki üretkenliğimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Sosyal platformlarda geçirdiğimiz zamanın, çaba gerektiren uğraşlarda bulunmamız için gereken zamanı işgal edebileceğini göz ardı etmememiz gerekir.


Günün Doğrusu

noTirajik | yesTrajik


Günün Deyimi

Tadına varmak.
Bir şeydeki ince güzelliği kavramak.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.