Eğitim Takvimi: 3 Ocak 2020

Günün Nedeni: İnsanların derilerinin rengi neden farklıdır? Cildimizde melanosit hücreleri tarafından üretilen ve cilde rengini veren "melanin" adında pigmentler bulunur. Melanin pigmetinin miktarı, cilt rengini belirler. Ciltleri koyu renkli olan
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Cuma, Ocak 3, 2020

Günün Sözü

Bir düşüncede takılıp kalma! Gerçeği bir tek düşünce aydınlatmaz. (Sophokles)


Günün Kelimesi

Semiz: 1) Şişman. 2) Eti, yağı çok olan, tavlı.


Günün Doğrusu

noSellektör | yesSelektör


Günün Atasözü

Acele ile menzil alınmaz: Acele etmekle daha çabuk sonuç alınmaz.


Günün Oyunu

Kâğıttan uçak katlayarak, oyuncu sayısı kadar uçak yapın. Yere uzunca bir kâğıt serip üzerine onar santimetre arayla puanlar yazın. Uçaklarınızı başlangıç çizgisinden sırayla uçurun. Düştüğü yerdeki puanı not edin. En çok puan alanı alkışlayın.


Günün Değeri

Antep Kutnu Kumaşı: Yüzyıllardır Gaziantep'te üretilen ve kullanılan, genellikle çözgü sateni veya bez ayağı örgüyle dokunan; çözgüsü ince ipek, atkısı pamuk ve ipek karışık atılmış, boyuna çizgili desenlerden oluşan bir tür atlas kumaş.


Günün Önerisi

Çocuğunuza erken yaşlardan itibaren yemek yeme alışkanlığı kazandırmanız önemlidir. Ona küçük porsiyonlarla yemek sunmak, isterse biraz daha yemek vermek ve yemeğini bitirene kadar sofradan kalkmamasını öğretmek gerekir. Çocuğunuz, yemeğini ödül için bitirmemelidir. Ağzında yemek varken konuşmaması söylenmeli ancak yemek sofralarının, aile içi ilişkileri güçlendiren sıcak sohbetlerin temeli olduğu da öğretilmelidir.


Günün Çözümü

Bilgisayar ve Medyanın Doğru Kullanımı için:
• Bilgisayarı, oturma odası gibi ortak kullanım alanlarında bulundurun.
• Ödev dışında çocuğunuzun internet kullanımını onunla konuşarak belli bir süreyle sınırlandırın.
• Yaşına uygun siteler ve sosyal medya hesaplarını kullandıklarından emin olun. (Örneğin, bazı sosyal medya hesaplarını sadece 13 yaş üstü çocuklar kullanabilir.)


Günün Nedeni

İnsanların derilerinin rengi neden farklıdır?
Cildimizde melanosit hücreleri tarafından üretilen ve cilde rengini veren "melanin" adında pigmentler bulunur. Melanin pigmetinin miktarı, cilt rengini belirler. Ciltleri koyu renkli olan insanlarda, ciltlerinde, ciltleri açık renkli olan insanlarınkinden daha fazla melanin bulunur. Başka bir deyişle deri rengi farklılıkları, melanin pigmenti miktarındaki farklılığa bağlıdır.

Yükseklere çıktığımızda neden burnumuz kanar?
Yükseklere çıktığımızda, özellikle bir dağa tırmandığımızda burun kanaması yaşayabiliriz. Bu durumun nedeni, yükseklere çıkıldıkça oksijenin azalmasıdır. Oksijen azaldıkça hava incelir ve daha kuru bir haâe gelebilir. Bu durumda da burun içi damarları çatlayabilir. Tırmanışlardan önce yeterince sıvı alındığından emin olunmalı, burnun içi nemli tutulmalıdır.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.