Eğitim Takvimi: 30 Ocak 2020, Perşembe

Bilinen ilk tekerlek, ulaşım amaçlı icat edilmemiştir yani bir arabaya ait değildir. Bilinen ilk tekerlek, MÖ 3500 yılında Mezopotamya'da ağacın gövdesinden kesilen diske delik açılması yoluyla icat edilmiştir. Bu icat, çömlek çarkı olarak malzeme üretme amaçlı kullanılmıştır.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Perşembe, Ocak 30, 2020

Günün Sözü

Sadece fazla ileri gitme riskini göze alanlar ne kadar ileri gidebileceğini öğrenir. (T. S. Eliot)


Günün Kelimesi

Pancar
1) Ispanakgillerden, vitamince zengin bir bitki.
2) Bu bitkinin şeker elde edilen kökü.


Günün Oyunu

Üç fincanı ters çevirin. Birinin içine küçük bir oyuncak gizleyin ve fincanları hızlıca hareket ettirin. Çocuğunuz, altında oyuncak olan fincanı bulmaya çalışsın. Oyunu dönüşümlü olarak oynayın.


Günün Değeri

Gece Köftesi-Afyonkarahisar
Afyon mutfağına özel olan ve yöresel dilde "Göçe Köttüsü" de denilen, buğdaylar değirmende çektirilip elendikten sonra altta kalan ince kısım (göçe) kullanılarak yapılan ve üzerine sarımsaklı yoğurt eklenen köfte.


Günün Önerisi

Müzelerimiz sadece gezilecek mekânlar değildir, aynı zamanda toplumumuzun yetişmesi için kurulmuş birer okul görevindedir. Müzeler çocukların merak duygularını geliştirir; onları sanatla, tarihle, edebiyatla ve hayatla bir araya getirir. Çocuklarınızla birlikte hafta sonu etkinliği planlarken, bulunduğunuz şehrin müzelerini, tarihî yerlerlerini gezebilir, buraları sıklıkla ziyaret ederek çocuklarınızda müze kültürü oluşmasını sağlayabilirsiniz.


Günün Çözümü

Çocuğunuzun Ev Ödevi Yapmasını Sağlamak için:
• Çocuğunuz ödev yapmak istemediğinde "Ödevini yapman konusunda neye ihtiyacın var?" diye sorarak sorunu çözmeye çalışın.
• Yaptığı ödevde hatalar varsa düzeltmesi için yardımcı olun ama ödevin tamamını yeniden yapmasını istemeyin.
• Çocuğunuz okuldan geldiği anda "Hemen ödevlerini yap!" demek yerine, dinlenmesi ve oyun oynaması için ona zaman tanıyın.


Günün Nedeni

Neden zekâ oyunları beynimiz için yararlıdır?
Zekâ; öğrenme, problem çözme, farklı durumlara karşı adapte olabilme yeteneğidir. Düşünmek, merak etmek, soru sormak, okumak, araştırmak ve yeni şeyler keşfetmek, beynin egzersizlerindendir. Sudoku, anagram, sayı bilmecesi, satranç ve pek çok zekâ oyunu; beynin akıl yürütme, bellek, okuma yazma, görsellik ve işlem hızında etkin rol oynayan bölümlerini olumlu bir şekilde geliştirmektedir. Bu yüzden tıpkı bedenimizin fiziksel egzersize ihtiyaç duyması gibi, beynimiz de zihinsel egzersizlere ihtiyaç duyar.

Tekerlek neden icat edildi?
Bilinen ilk tekerlek, ulaşım amaçlı icat edilmemiştir yani bir arabaya ait değildir. Bilinen ilk tekerlek, MÖ 3500 yılında Mezopotamya'da ağacın gövdesinden kesilen diske delik açılması yoluyla icat edilmiştir. Bu icat, çömlek çarkı olarak malzeme üretme amaçlı kullanılmıştır. Bundan kısa bir süre sonra da arabanın icadına giden yol açılmıştır.


Günün Doğrusu

noTabiyat | yesTabiat


Günün Deyimi

Çocukla çocuk, büyükle büyük olmak.
İçinde bulunulan yere veya çevredeki insanlara uymak.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.