Eğitim Takvimi: 4 Ocak 2020

Günün Oyunu: Dergilerden kuş, çiçek, tavşan gibi şekiller kesip pipete yapıştırın. İki sandalye arasına beyaz bir çarşaf gererek fon oluşturun. Odanın ışıklarını kapatın. El lambası ya da fener yardımıyla ışığı fona yansıtarak gölge oyunu oynayın.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Cumartesi, Ocak 4, 2020

Günün Sözü

Cahil insan gül ise de koklama. (Âşık Veysel Şatıroğlu)


Günün Kelimesi

Gafil: Çevresinde olup bitenin farkına varmayan kimse, aymaz.


Günün Doğrusu

noPinpirik | yesPimpirik


Günün Atasözü

Adamakla mal tükenmez: Yardım sözle değil gerçekten fedakârlık yapılarak gerçekleştirilir.


Günün Oyunu

Dergilerden kuş, çiçek, tavşan gibi şekiller kesip pipete yapıştırın. İki sandalye arasına beyaz bir çarşaf gererek fon oluşturun. Odanın ışıklarını kapatın. El lambası ya da fener yardımıyla ışığı fona yansıtarak gölge oyunu oynayın.


Günün Değeri

Âşıklık Geleneği: Anadolu'nun kültürel belleğinin yanı sıra kültürel çeşitlilik ve zenginliğinin de önemli bir ifadesi olan, yüzyılların deneyimlerinden süzülerek biçimlenmiş; şiiri, müziği ve hikâye anlatımını içeren çok yönlü bir sanat.


Günün Önerisi

Çocuklar gün boyu sürekli hareket ederler; koşarlar, oynarlar, eğlenirler, çalışırlar ve çok yorulurlar. Çocuğunuz, gece uykusunda dinlenirken vücudu büyüme hormonu salgılar. Çocuklarınızı saat 20.30 itibarıyla yatırmış olmalı, karanlık, sessiz ve uygun oda sıcaklığında uyumalarını sağlamalısınız. Yeni doğan çocuklar günde 15-18 saat, 1-2 yaş aralığındaki çocuklar 12-14 saat, 3-6 yaş aralığındaki çocuklar 10-12 saat, 7-12 yaş aralığındaki çocuklar 10-11 saat, 12-18 yaş aralığındaki çocuklar 8-9 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.


Günün Çözümü

Bilgisayar ve Medyanın Doğru Kullanımı için:
• Üç yaş öncesinde bilgisayar ve televizyon kullanımını mümkünse engelleyin.
• İlkokul çağında günde en fazla 45 dakika, ortaokul çağında günde en fazla 1 saat, lise döneminde günde en fazla 2 saat internet kullanımı uygundur.
• Her koşulda bilgisayarınızın ebeveyn koruma sistemini açtığınızdan emin olmalısınız.
• Anne ve baba olarak sizler, interneti ihtiyaçlar doğrultusunda sınırlı kullandığınızda çocuklarınız da sizleri örnek alacaktır.


Günün Nedeni

Ses kaydımızı dinlediğimizde neden kendi sesimizi farklı algılarız?
Konuşurken sesimiz kulağımıza aynı anda iki farklı yoldan ulaşır. Bu yollardan biri, sesimiz dışında duyduğumuz diğer sesler gibi direkt olarak kulağımıza ulaşan dışsal bir yoldur. Diğeri ise konuştuğumuzda ses tellerimizin titreşmesiyle oluşan titreşimlerin boynumuz ve başımızdaki kemikler tarafından kulağımıza iletilmesini izleyen içsel bir yoldur. Konuşmamız sırasında bu iki farklı yoldan gelen ses dalgalarının birleşimini duyarız. Ancak ses kayıt cihazlarıyla sesimizi yalnızca dışarıdan algılarız. İşte bu yüzden kayıt cihazından dinlediğimiz sesimiz bize farklı gelir.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.