Eğitim Takvimi: 6 Ocak 2020

Günün Atasözü: Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar: İyi ve doğru olan kimse, ne denli elverişsiz ortam içinde bulunursa bulunsun niteliğini yitirmez.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Pazartesi, Ocak 6, 2020

Günün Sözü

İlim hazineye bedeldir; zira hazineyi sen muhafaza edersin, ilim ise seni muhafaza eder. (Nizamülmülk)


Günün Kelimesi

Badana: Duvarları boyamak için kullanılan sulandırılmış kireç veya boya.


Günün Doğrusu

noSerbes | yesSerbest


Günün Atasözü

Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar: İyi ve doğru olan kimse, ne denli elverişsiz ortam içinde bulunursa bulunsun niteliğini yitirmez.


Günün Oyunu

Sözcüklerin son harfleri ile biten yeni sözcükler türeterek kelime türetme oyunu oynayın. Örneğin; araba>atkı>ışık>keman...


Günün Değeri

Antalya Piyazı: Yaklaşık yüzyıla yakın geçmişiyle il sınırlarını aşan bir üne sahip, ana yemek olarak yenilen, ayırt edici ana lezzetini küçük taneli fasulyesinden ve üzerine bolca dökülen tarator sosundan alan yemek.


Günün Önerisi

Çocuğun zihinsel gelişimi, çevresindeki uyaranların çeşitliliğine ve zenginliğine bağlıdır. Anne babaların çocuklarını orman, park, müze, sergi ve ören yeri gibi farklı uyaranların bulunduğu ortamlara götürmeleri ve onlara bulundukları ortamı inceleme imkânı tanımaları, çocukların tüm gelişimlerini olumlu yönde etkileyecektir.


Günün Çözümü

Çocuğun Korkularıyla Baş Etmesine Yardımcı Olmak için:
• Çocuğunuzun korkularının nedenini araştırın.
• Çocuğunuzun korkularının kaynağı siz olabilirsiniz çünkü korkular da öğrenilir. Bu konuda onu korkuya sevk edecek bir davranışınızın olup olmadığını düşünün. Örneğin, karanlıktan korktuğunuzu sıklıkla dile getiriyorsanız çocuğunuz da karanlıktan korkması gerektiğini düşünebilir.
• Çocuğunuzun korkularının onun hayatını etkileyip etkilemediğini araştırın.


Günün Nedeni

Kanın rengi neden kırmızıdır?
"Kan" denildiğinde insanın aklına kanın kırmızı rengi gelir, çünkü her insanın kanı kırmızıdır. Damarlara yakından bakıldığında içinde mavi kan varmış gibi görünür. Bunun nedeni, cildin sadece belli renklerin geçmesine izin vermesidir. Kana kırmızı rengi veren maddenin adı hemoglobindir. Hemoglobinler, oksijeni vücudumuzda taşırlar. Çoğu hayvanın kanı da kırmızı olduğu gibi kanı kırmızı olmayan hayvanlar da vardır. Örneğin, ahtapotun kanı mavidir çünkü ahtapotun kanında bulunan hemosiyanin maddesi, kana bu rengi verir.

Elmas neden çok serttir?
Elmas, karbonun doğal bir formudur. Karbonun bir diğer doğal formu ise grafittir. Kurşun kalem ucu grafittir ve sert değildir. Bu durumun nedeni grafitin yapısındaki bağın iki boyutlu olmasıdır. Elmasın yapısındaki bağ ise üç boyutludur ve çok kuvvetlidir. Elmaslar bu yüzden serttir.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.