Eğitim Takvimi: 7 Ocak 2020

Koku alamadığımız durumlarda neden tat da alamayız? Grip olduğumuzda burnumuz tıkanır, koku alamayız ve bütün yiyeceklerin tadı aynı gelmeye başlar. Tadı, tam anlamıyla alabilmemiz için yiyeceklerin çiğneme esnasında ortaya çıkan kokusunu da alabilmemiz gereklidir. Burnumuz tıkalı olduğunda bu mümkün olmaz.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Salı, Ocak 7, 2020

Günün Sözü

Elimde olsaydı her karış toprağa buğday eker gibi kitap ekerdim. (Horace)


Günün Kelimesi

Dinamo: 1) Üreteç. 2) Sürükleyici (mecaz olarak).


Günün Doğrusu

noSeyehat | yesSeyahat


Günün Deyimi

Teminat altına almak: Güvence altına almak.


Günün Oyunu

Evdeki ürünlerle kendi bakkalınızı kurun. Aile bireyleri müşteri olsun. Bakkala seçici, kolay beğenmeyen, veresiye yazdıran veya hayır yapmak isteyen bir müşteri olarak gelebilirsiniz. Unutmayın müşteri her zaman haklıdır! Keyifli ve bol kazançlı satışlar.


Günün Değeri

Cemal Süreya (1931-1990)
"Üvercinka", "Göçebe", "Beni Öp Sonra Doğur Beni", "Güz Bitiği", "Sıcak Nal" ve "Sevda Sözleri" adlı şiirlere imza atan, Türk edebiyatında İkinci Yeni Akımının en önemli kuramcılarından olan usta şair.


Günün Önerisi

Bilgisayar ve telefon kullanmadan sadece çocuğunuzla çeşitli paylaşımlar yaparak geçireceğiniz belli bir zaman dilimi planlayın. Bu zaman dâhilinde yaptığınız etkinlikler hem çocuğunuza hem de size iyi gelecektir. Birlikte resim yapabilir, şarkı söyleyebilir, dans edebilir, oyun oynayabilir, kitap okuyabilir, yürüyüş yapabilir, kek yapabilir, keyifli ve nitelikli zaman geçireceğiniz pek çok alternatif üretebilirsiniz.


Günün Çözümü

Çocuğunuza Sorumluluk Duygusu Kazandırmak için:
• Çocuğunuzun yapabileceği sorumlulukları almasını sağlayın.
• Çocuğunuzu sürekli uyarmak yerine, bazı olumsuz davranışlarından kaynaklanan sonuçların sorumluluğunu almasını sağlayın.
• Çocuğunuza odasını toplamak, çamaşırları asmak, masayı kurmaya yardım etmek gibi onun da yapabileceği görevler verin.


Günün Nedeni

Dünya'nm döndüğü neden fark edilmez?
Dünya'nın döndüğünü fark edemememizin iki temel nedeni vardır. Bunlardan ilki, Dünya'nın kendi çevresinde ve Güneş'in çevresinde sabit bir hızla dönmesidir. Başka bir deyişle Dünya dönerken hızı artmaz ya da azalmaz. İkincisi de Dünya ile birlikte bizim de dönmemizdir. Yer çekiminin etkisinden dolayı Dünya dönerken bizler de onunla birlikte döneriz. Dolayısıyla Dünya'nın döndüğünü fark etmeyiz.

Koku alamadığımız durumlarda neden tat da alamayız?
Grip olduğumuzda burnumuz tıkanır, koku alamayız ve bütün yiyeceklerin tadı aynı gelmeye başlar. Tadı, tam anlamıyla alabilmemiz için yiyeceklerin çiğneme esnasında ortaya çıkan kokusunu da alabilmemiz gereklidir. Burnumuz tıkalı olduğunda bu mümkün olmaz.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.