Eğitim Takvimi: 9 Ocak 2020

Özgüven Duygusu Geliştirmek için: • Çocuğunuzun yeteneğini sergileyebileceği etkinliklere katılmasını sağlayın. • Çocuğunuzun yapabileceği bir işi onun yerine yapmak, çocuğun gelişimine ve özgüvenine zarar verir. Kendi sorumluluklarını yerine getirmesi için ona fırsat verin. • Çocuğunuza sınavda başarılı olursa ya da istediğiniz bir şeyi yapması durumunda, onu seveceğiniz mesajını vermek yerine, onu koşulsuz sevin.
Eğitim Takvimi Kapak

Kategori: 

Tarih
Perşembe, Ocak 9, 2020

Günün Sözü

İnsan, bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün. Hiçbir şey erişemeyecek kadar yükseklerde değil. (Andersen)


Günün Kelimesi

Hokka: Metal, cam veya topraktan yapılmış, içine mürekkep vb. şeyler koyulan küçük kap.


Günün Doğrusu

noEkzersiz | yesEgzersiz


Günün Atasözü

Baş sağlığı, dünya varlığı: En büyük zenginlik, beden sağlığıdır.


Günün Oyunu

Evdeki bazı eşyaları; kitaplıktaki kitapların bir kısmını, televizyon kumandasını, kırlenti vb. ters çevirin. "İçeride ters giden bir şeyler var. Acaba neler?" Ters duran şeyleri bulun ve düzeltin. Bütün terslikler düzeltildikten sonra oyuncu değiştirin.


Günün Değeri

Halide Edip Adıvar (1882/1884-1964):
"Mor Salkımlı Ev", "Sinekli Bakkal" ve "Ateşten Gömlek" eserleriyle Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan "ilk savaş romancısı", Kurtuluş Savaşı'nın "Halide Onbaşı"sı, siyasetçi, akademisyen, öğretmen.


Günün Önerisi

Çocuklar; kimlerden, nelerden ve nasıl korunacaklarını bilmelidirler. Birçok anne baba; çocuklarına, istismara uğramasınlar diye yabancılardan uzak durması gerektiğini öğretiyor. Çocukların sadece yabancılara karşı korkutulması, istismarı önlemede yetersiz kalabilir. Bu nedenle çocuğunuza kimlerden, nelerden ve nasıl korunması gerektiğini öğreterek mahremiyet eğitimi vermelisiniz.


Günün Çözümü

Özgüven Duygusu Geliştirmek için:
• Çocuğunuzun yeteneğini sergileyebileceği etkinliklere katılmasını sağlayın.
• Çocuğunuzun yapabileceği bir işi onun yerine yapmak, çocuğun gelişimine ve özgüvenine zarar verir. Kendi sorumluluklarını yerine getirmesi için ona fırsat verin.
• Çocuğunuza sınavda başarılı olursa ya da istediğiniz bir şeyi yapması durumunda, onu seveceğiniz mesajını vermek yerine, onu koşulsuz sevin.


Günün Nedeni

Koşarken neden dalağımız şişer?
Bazen koşu egzersizi esnasında karnımızın sol üst kısmındaki tahammül edilemeyen ağrı hissiyle aniden durmak zorunda kalabiliriz. Bu bölgede dalağımız bulunur ve bu ağrı durumu dalak şişmesi olarak bilinir. Dalak şişmesi, sadece koşu esnasında değil, farklı sporlarda da ortaya çıkabilir.Bunun nedeni ise yoğun aktivite anında vücudun oksijen ihtiyacının artması ve vücudun buna alışık olmamasıdır. Bu esnada gerçekleşen dalak şişmesi, dalağın aktiviteye alyuvar yetiştirmeye çalışması durumudur.

Psikologlar insanlara neden mürekkep lekeleri gösterirler?
Psikologların mürekkep lekeleri gösterdikleri test, Rorschach Testi olarak bilinen özel bir testtir. Bu testte psikologlar, insanlara kâğıtların üzerindeki mürekkep lekelerini gösterir ve bu mürekkep lekelerinin onlara neyi çağrıştırdığını sorar. Lekelerin insanlar tarafından nasıl algılandığı insanların kişilik özellikleri ve duygu durumları hakkında bilgi verir.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.